Lietuvos jūreivystės akademijoje (LJA) birželį baigėsi jau V-oji tarptautinė mokslinė praktinė Ukrainos aukštųjų mokyklų dėstytojų ir administracijos darbuotojų stažuotė. Dalyvavo Chersono valstybinės jūrų akademijos ir Nacionalinio universiteto ,,Odesos jūrų akademija“ Dunojaus instituto ir šio universiteto Jūrų inžinerijos, mokslo ir technologijų instituto Odesos filialo personalas (iš viso 51).
Šįkart stažuotė buvo skirta Europos žaliojo kurso tematikai. Ypač svarbus diskusijų objektas buvo klimatui neutralios pramonės sampratos įdiegimo jūrinių studijų procese galimybės ir priemonės bei šios tematikos mokslinių tyrimų plėtra, įvertinant nuostatą, kad pramonė imasi vadovaujamo vaidmens užtikrinant perėjimą prie poveikio klimatui neutralumo, švaresnių energijos išteklių, pvz., jūrų atsinaujinančiosios energijos ir vandenilio, plėtrą ir naudojimą ir kt.
Stažuotės metu dalyviai analizavo Europos kvalifikacijų sandarą, lygino Ukrainos ir Lietuvos nacionalines kvalifikacijų sistemas bei jūrininkų rengimo praktiką, susipažino su tvarumo ir klimatui neutralaus mentaliteto formavimo galimybėmis, gilinosi į kokybės vadybos standartus ir jų taikymą tvarumo – aplinkosaugos, socialinėje ir valdymo, ESG politikos, – kontekste, svarstė studijų skaitmenizavimo galimybes ir priemones, dalijosi patirtimi rengiant mokslines publikacijas bei dalinosi studentų įtraukimo į mokslinius tyrimus patirtimi. Stažuotės rezultatas – tai mokslinė konferencija ,,Jūrininkų rengimo ir mokslinių tyrimų inovacijos kaip Europos žaliojo kurso strategijos įgyvendinimo priemonė”, kurioje bus pristatomi stažuotės dalyvių moksliniai tyrimai. Recenzuoti moksliniai straipsniai bus publikuoti specialiame leidinyje.
Stažuotę koordinavo LJA akademinis personalas – dr. Justas Žaglinskis, Rima Mickienė ir Vilma Locaitienė, Klaipėdos universiteto profesorė dr. Audronė Žukauskaitė, Lietuvos kokybės vadybos ir inovacijų asociacijos tarybos pirmininkė dr. Virginija Zinkevičiūtė ir Pasaulio jūrų universiteto (angl. World Maritime University, Švedija) profesorė dr. Kitada Momoko. LJA absolventė Evelina Noreikaitė pristatė atliktą povandeninio drono valdymo tyrimą.
Intensyvus Lietuvos jūreivystės akademijos (LJA) ir Ukrainos aukštųjų mokyklų bendradarbiavimas, prasidėjęs 2018 m., jau tapo tradicija – kasmet organizuojamos mokslinės praktinės stažuotės dėstytojams, mokslininkams ir administracijos darbuotojams. Iš viso per septynerius metus stažuotėse dalyvavo 135 Ukrainos akademinės bendruomenės nariai.
Stažuotėse sukaupta patirtis buvo naudinga ir suderinant studijų programas bei užtikrinant Chersono valstybinės jūrų akademijos studentų studijų tęstinumą LJA, o profesorės, mokslinio parko ,,Jūrų pramonės inovacijos“ direktorės dr. Alenos Leschenko ir šios akademijos bendruomenės pastangomis tęsiami bendri moksliniai tyrimai bei rengiamos konferencijos, stiprina bendradarbiavimą ir gerina Ukrainos jūrininkų rengimo kokybę bei didina tarptautinį pripažinimą.