Lietuvos jūrų muziejus išleido jūrinės valstybės 100-mečiui skirtą knygą

Lietuvos jūrų muziejus, pažymėdamas Lietuvos, jūrinės valstybės 100-metį, parengė ir išleido meninį-edukacinį leidinį „Su jūra mes didesni“. Talpiame formate pristatoma trumpa Lietuvos tapsmo jūrine valstybe istorija ir brėžiami rytdienos horizontai su šių dienų jūros herojais, taip įkvepiant jaunus žmones atsigręžti į jūrą ir rinktis jūrines profesijas. Modernia vizualinės raiškos forma sukurti Nepriklausomos Lietuvos kapitonų portretai kuria tiltus per šimtmetį, aktualizuojasi, skatina pažinti tą laiką, kai Lietuvai atgavus Klaipėdos kraštą ėmė kurtis nacionalinis laivynas.

Vizualinį jūrinės Lietuvos įvaizdžio ir kapitonų portretų stilių atliepiančius tekstus leidiniui sukūrė populiarus jaunimo rašytojas, komiksų autorius Justinas Žilinskas („Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“, „Mano Vilnius mano“, „Kaukas Gugis ir kerų karas“, „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“). Susipažinsime su kapitonais: Liudviku Stulpinu, Juozu Andžejausku, Broniumi Krikštopaičiu, Zigmu Domeika, Feliksu Marcinkumi, Benediktu Monkevičiumi, Eduardu Sliesoraičiu, Juozu Kaminsku, Antanu Kaškeliu ir Alfonsu Urbeliu. Dešimt labai asmeniškų Nepriklausomos Lietuvos jūrų laivyno kapitonų istorijų, o jose atsispindi ir Klaipėdos uostamiesčio istorijos fragmentai, ir Lietuvos valstybės likimas, per juos komunikuojama jaunimui jūrinės Lietuvos tęstinumo idėja. Leidinys papildytas Romualdo Adomavičiaus, teikusio istorinę medžiagą, Ninos Puteikienės, kuri yra knygos sumanytoja bei Linos Vigraitės ir Dovilės Macijauskaitės tekstais. Knygos turinys aktualizuoja istorinių asmenybių biografijas ir leidžia jaunam žmogui jas lyg „pasimatuoti“, taip projektuojant save į ateities kapitonus. Daug dėmesio skirta knygos meniniams sprendiniams. Jos dizainą sukūrė kūrybos agentūra EZCO.

Pasak knygos idėjos autorės Ninos Puteikienės, jūrinė Lietuvos istorija ir šiandien yra sudėtingai komunikuojama tema, todėl buvo ieškoma būdų, kaip istorines figūras ir vaizdu, ir žodžiu pristatyti taip, kad jos priartėtų prie šiuolaikinio jauno žmogaus, padėtų jam prisijaukinti jūros, kaip erdvės pasirinkimo galimybę, praplečiant ne tik šalies ribas, bet ir atveriant pasaulio horizontus.

– Su jūra mes didesni, – sako Nina Puteikienė. – Su jūra Lietuva nesibaigia ties pakrante. Labai norisi, kad jūrinės Lietuvos vizija sugrįžtų ir įsitvirtintų gana žemdirbiškame lietuvio mentalitete. Jūrinės valstybės 100-metis – puiki proga sugrįžti prie Lietuvos įjūrinimo idėjos.

Ši knyga – baigiamasis projekto „Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!“ etapas. Vystant projektą „Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!“, sukurtas vertingas turinys, kuriame, išryškinant detales, reikšmingas istorijos, kultūros, identiteto suvokimui, per šmaikštų pozityvą, teigiamas emocijas ir žaidybinius elementus komunikuojama jūrinės tradicijos tęsimo idėja. Išleidus leidinį „Su jūra mes didesni!“, šiam turiniui suteikta išliekamąją vertę turinti knygos forma.

Knyga išleista Klaipėdos miesto savivaldybės, Lietuvos laivų savininkų asociacijos, Lietuvos jūrininkų sąjungos paramos dėka, prie knygos išleidimo prisijungė ir Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla.

Scroll to Top