Korupcija – piktnaudžiavimas įgaliojimais siekiant naudos sau ar kitam asmeniui viešajame ar privačiame sektoriuje.
Korupcijos prevencija – sisteminga veikla, kuria siekiama didinti viešojo ir privataus sektorių subjektų atsparumą korupcijai ir kuri apima korupcijos rizikos veiksnių nustatymą, įvertinimą, šalinimą ir (ar) mažinimą, sudarant bei įgyvendinant korupcijai atsparios aplinkos kūrimo priemonių sistemą.
Pagrindiniai korupcijos prevencijos uždaviniai – atgrasinti asmenis nuo korupcinių nusikaltimų darymo, atskleisti korupcijos priežastis, sąlygas ir jas šalinti, skatinti skaidrų, sąžiningą ir atvirą viešųjų paslaugų teikimą.
Korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos: kyšininkavimas, prekyba poveikiu, papirkimas, piktnaudžiavimas, nusikalstamos veikos, padaromos viešajame sektoriuje arba teikiant administracines ar viešąsias paslaugas piktnaudžiaujant įgaliojimais ir tiesiogiai ar netiesiogiai siekiant naudos sau ar kitam asmeniui: neteisėtas teisių į daiktą įregistravimas, tarnybos pareigų neatlikimas, valstybės paslapties atskleidimas, neteisėtas politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimas, sukčiavimas, turto pasisavinimas, turto iššvaistymas, komercinės paslapties atskleidimas, nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimas, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, kišimasis į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą, tarnybos paslapties atskleidimas, dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu ir kitos nusikalstamos veikos, kuriomis siekiama kyšio, papirkimo arba nuslėpti ar užmaskuoti kyšininkavimą, prekybą poveikiu ar papirkimą.
PRANEŠIMAS APIE KORUPCIJĄ IR (AR) KITUS PAŽEIDIMUS
Pranešimus apie korupcinio pobūdžio veiksmus gali pateikti esami ir buvę LAJM darbuotojai arba asmenys, susiję su LAJM sutartiniais santykiais (studijų, konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.).
Apie Jums žinomą korupcinio pobūdžio ar bet kokį kitą pažeidimą LAJM (rengiamą, daromą ar padarytą nusikalstamą veiką, administracinį ar darbo pareigų (funkcijų) pažeidimą, taip pat šiurkštų etikos normų pažeidimą ar kitus teisės aktų pažeidimus) galite pranešti LAJM:
• Tiesiogiai atvykęs į LAJM sutartu laiku pas kompetentingą subjektą (žr. Kontaktus)
• Užpildę pranešimo apie pažeidimą formą ir ją atsiuntę:
– paštu (su užrašu „Kompetentingam subjektui asmeniškai“) LJA adresu I. Kanto g. 7, LT- 92123 Klaipėda
– elektroniniu paštu (ar per DBSIS, E. pristatymo sistemą) šiais el. p. adresais:
skaidrumas@lajm.lt – dėl pažeidimų korupcijos srityje
galimybe@lajm.lt – dėl diskriminacijos, smurto, priekabiavimo ar mobingo atvejų
etika@lajm.lt – dėl akademinės etikos pažeidimų
lajm@lajm.lt – dėl kitų pažeidimų
LAJM vidiniu kanalu gauta informacija nagrinėjama Informacijos apie pažeidimus LAJM teikimo ir nagrinėjimo tvarkos apraše nustatyta tvarka.
Pranešimus apie korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, korupciją galima pranešti visą parą veikiančiu STT „Karštosios linijos“ telefonu Vilniuje 8 5 266 33 33, elektroniniu paštu pranesk@stt.lt arba palikti pranešimą STT interneto tinklapyje (https://www.stt.lt/).
Visa gauta informacija apie galimai neteisėtus veiksmus ar kitus pažeidimus yra konfidenciali. Gauta informacija nebus viešinama, perduota pažeidimą padariusiems, planuojantiems daryti ar darantiems asmenims, taip pat nebus atskleidžiama tretiesiems asmenims.
TEISĖS AKTAI
LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISĖS AKTAI:
Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymas
Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas
Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas
LAJM TEISĖS AKTAI:
Informacijos apie pažeidimus LAJM teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašas
LAJM akademinės etikos kodeksas
LAJM dovanų priėmimo tvarkos aprašas (LAJM korupcijai atsparios aplinkos kūrimo politikos 5 priedas)
LAJM korupcijai atsparios aplinkos kūrimo politika
LAJM 2023–2025 metų korupcijos prevencijos veiksmų planas
LAJM 2023–2025 metų korupcijos prevencijos veiksmų plano įgyvendinimo 2023 metų ataskaita
LAJM pareigų, kurias einantys asmenys privalo deklaruoti privačius interesus, sąrašas
Dovanų politika
Pagal Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą:
3 straipsnis. Deklaruojančių asmenų pareigos
1. Viešųjų interesų viršenybei užtikrinti deklaruojantys asmenys privalo: <…>
3) nesinaudoti tarnybinėmis pareigomis ar tarnybiniu statusu asmeninei naudai gauti;
13 straipsnis. Dovanų ar paslaugų priėmimo apribojimai
1. Deklaruojantis asmuo ar jam artimas asmuo negali priimti dovanų ar paslaugų, jeigu tai susiję su deklaruojančio asmens tarnybine padėtimi ar tarnybinėmis pareigomis.
2. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytas apribojimas netaikomas dėl ne didesnės negu 150 eurų vertės dovanų, gautų pagal tarptautinį protokolą ar tradicijas, kurios įprastai yra susijusios su deklaruojančio asmens tarnybinėmis pareigomis, taip pat dėl reprezentacijai skirtų dovanų su valstybės, įstaigos ir kitokia simbolika arba kai paslaugomis yra naudojamasi tarnybiniais tikslais.
3. Kai šio straipsnio 2 dalyje nurodytos dovanos vertė viršija 150 eurų, ši dovana yra laikoma valstybės ar savivaldybės nuosavybe. Tokia dovana įvertinama ir saugoma institucijos ar įstaigos vadovo nustatyta tvarka.
LAJM nepriimamos jokios kitos dovanos, išskyrus teikiamas pagal Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą. Darbuotojų gautos dovanos yra registruojamos ir įvertinamos.
LAJM dovanų priėmimo tvarkos aprašas (LAJM korupcijai atsparios aplinkos kūrimo politikos 5 priedas)
LAJM siekiama skaidrumo ir nešališkumo. Jeigu darbuotojams norima atsidėkoti už gerai atliktą darbą, konstruktyvų bendradarbiavimą, geriausias būdas tai padaryti – padėkoti žodžiu, parašyti padėką raštu.
Jei darbuotojui norima įteikti dovaną ne pagal Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, turi būti atsisakoma priimti tokią dovaną, ji turi būti grąžinta dovanos davėjui.
Apie siūlomus neteisėto atlygio atvejus įmonės darbuotojai privalo pranešti už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą LAJM atsakingam asmeniui ir savo tiesioginiam vadovui.
Išsamiau apie dovanų ir paslaugų priėmimo apribojimus žr. VTEK Rekomendacinėse gairėse dėl dovanų ir paslaugų priėmimo apribojimų.
viešųjų ir privačių interesų derinimas
Nuo 2021 m. sausio 4 d. privačių interesų deklaravimas vykdomas per PINREG (privačių interesų registrą). Pateikti, patikslinti ar papildyti privačių interesų deklaraciją galite Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (toliau – VTEK) svetainėje adresu https://pinreg.vtek.lt/app/teikti-deklaracija
Privačių interesų deklaravimas yra apibrėžtas Lietuvos Respublikos Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo (toliau – VIPIDĮ) antrajame skirsnyje.
Tai yra viena iš veiksmingiausių interesų konfliktų prevencijos priemonių viešajame sektoriuje, padedanti identifikuoti galimas viešųjų ir privačių interesų konflikto grėsmes ir laiku atlikti visas VIPIDĮ numatytas prievoles (deklaruojantiems – nusišalinti, jų vadovams – nepavesti atlikti tam tikrų užduočių, teikti rekomendacijas ir kt.).
LAJM pareigų, kurias einantys asmenys privalo deklaruoti privačius interesus, sąrašas
Pažymima, kad:
• privačių interesų deklaravimas yra tęstinis procesas (ne metinis, nesusijęs su pajamų ir turto deklaravimu);
• deklaracijos pateikiamos nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po deklaruojančio asmens statuso įgijimo dienos;
• deklaruoti reikia aktualius, VIPIDĮ 6 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus duomenis;
• jei deklaruotini duomenys pasikeitė, deklaruojantis asmuo privalo patikslinti deklaraciją nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo duomenų pasikeitimo dienos.
Viešųjų ir privačių interesų derinimas LAJM vykdomas vadovaujantis:
Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymu;
Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo laikomasi ir kontrolė LAJM vykdoma pagal Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo laikymosi ir kontrolės vykdymo LAJM tvarkos aprašą (toliau – Aprašas)
Pranešimo apie nusišalinimą forma
Tarnybinio pranešimo dėl viešųjų ir privačių interesų derinimo forma
Kontroliuoti ir prižiūrėti Aprašo įgyvendinimą pavesta LAJM teisininkei Innai Railienei, atsakingai už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą LAJM, 126 kab., tel. +370 610 02312, el. p. skaidrumas@lajm.lt
pareigybių sąrašas, dėl kurių teikiamas prašymas stt pateikti informaciją
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 17 straipsnio nuostatomis, pateikiamas LAJM pareigybių, dėl kurių teikiamas prašymas Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybai pateikti informaciją apie asmenį, siekiantį eiti arba einantį pareigas sąrašas.
Tokios informacijos surinkimo tikslas – įvertinti asmens patikimumą ir mažinti korupcijos pasireiškimo tikimybę viešojo sektoriaus subjektuose. Informacija apie asmenį renkama, teikiama ir vertinama neatsižvelgiant į tai, ar jis atitinka įstatymuose numatytus specialius nepriekaištingos reputacijos reikalavimus, ar ne.